Amit a Melanoma Malignumról tudni kell
Az esetek mintegy 90%-ban a bõrben elhelyezkedõ melanocytákból, bõrfestéket termelõ sejtekbõl kialakuló daganat. A malignus melanoma viszonylag kis hányadban a belsõ szervek hasonló sejtjeibõl, például a szembõl indul ki. Az utóbbi évtizedekben a betegség elõfordulásának gyakorisága drámai növekedést mutat a kaukázusiként számon tartott fehér bõrű embertípusnál. A 100.000 lakosra esõ új megbetegedések számának növekedése 4,3%-os emelkedéssel az összes egyéb rosszindulatú daganatot megelõzi. Magyarországon mintegy 900-1000 új megbetegedés fordul elõ.
VESZÉLYEZTETŐ TÉNYEZŐK:
A legfontosabb kóroki tényezõ a napfény UVB tartománya, de az UVA-nak is szerepe van. A káros sugarak az ózonréteg elvékonyodása miatt nagyobb arányban érik el a földet, mint korábban. A túlnyomórészt UVA hullámhosszúságú fényt kibocsájtó szoláriumok is hajlamosítanak melanoma malignum ki-alakulására. Rizikócsoportba tartoznak a nagy méretű, nagy számú, valamint a veleszületett anyajegyek, 50 év feletti betegek.
MEGJELENÉSI FORMÁK:
1. felületes 2. csomós, fekélyes részt tartalmazó melanoma
SZŰRŐVIZSGÁLATA:
Amennyiben egy anyajegy változást mutat, ill. a bõrön új festékes képlet jelenik meg, gondolni kell melanoma malignum kialakulására. Ilyenkor azonnal jelentkezni kell bõrgyógyász szakorvosnál.
KEZELÉS:
A terápia a betegség stádiumától függ. Korai, idõben felismert daganatnál megfelelõ bi
ztonsági zónával végrehajtott sebészi eltávolítás és a beteg ellenõrzése elegendõ. Közepes rizikójú daganatoknál a sebészi beavatkozás kiterjed a nyirokrégió diagnosztikus célú műtétjére is, a sentinel nyirokcsomó műtétre, melynek során kis metszésben eltávolításra kerül az õrszem nyirok-csomó. Rosszabb prognózisú daganatoknál műtét utáni un. adjuváns terápiát is alkalmazunk, ami általában interferon immunterápiát jelent. Bizonyos ese-tekben kemoterápiára és sugárkezelésre is sor kerülhet.
Ha a tumor a regionális nyirokcsomókba áttétet ad, ezen nyirokcsomók eltávolítása történik, ami után kemo-immunterápia, ill. ha szükséges sugárkezelés következik. A belszervi áttétek kialakulása ebben a stadiumban még megfékezhetõ, 40-50 %-ban. Ha belszervi áttét alakul ki kemoterápia, immunkezelés, műtét, sugárterápia kerülhet alkalmazásra, illetve világszerte klinikai kísérleti stádiumban van a talán a jövõ útját jelentõ génterápia. Ebben a stádiumban melanoma esetében teljes gyógyulásban gyakorlatilag már nem reménykedhetünk.
Az Országos Onkológiai Intézet összeállítása