Amit a festékes anyajegyről tudni kell

Veleszületett, vagy csak késõbb kialakuló, éles szélű, maradandó, világosan vagy sötétbarnán pigmentált, lapos vagy elõemelkedõ elváltozások a bõrön és a nyálkahártyákon. Az élet folyamán általában nem változnak, néha elõfordul hogy igen lassan nõnek.

KLINIKAI KÉP:


1. lapos, kerek, éles szélű folt. 2. elõemelkedõ halványbarna képlet.

Napégés, krónikus irritáció hatására, sokszor azonban minden elõzmény nélkül rosszindulatúvá válhatnak. A rosszindulatúságra utaló jelek: növekedés, szélek szabálytalanná válása, asszimmetria, színváltozás, elõemelkedés, vérzés, viszketés. Pubertás kor után a veleszületett, 2 cm-nél nagyobb anyajegyek eltávolítása megelõzés céljából.

3. anyajegybõl kialakult melanoma 4. veleszületett anyajegytalaján melanoma

MEGELŐZÉS:

Tartózkodjunk a napozástól, napégéstõl, solarium használatától. Önvizsgálat szempontjai: havonta egyszer vizsgáljuk át a bõrfelszínt és a látható nyálkahártyákat. Ne feledkezzünk el a nehezen vizsgálható testtájékokról: fejbõr, hónalj, talp, lábujjköz, körmök, száj, fül.

KEZELÉS:

Növekedés, szélek szabálytalanná válása, asszimmetria, színváltozás, elõemelkedés, vérzés, viszketés esetén forduljunk bõrgyógyászhoz. Az anyajegyek csak sebészileg, kimetszéssel távolíthatók el, szövettani vizsgálattal együtt. Egyéb beavatkozás (pl. laser, égetés) nem elfogadható.

Az Országos Onkológiai Intézet összeállítása

Kategóriák: Egyéb

Kapcsolódó bejegyzések

Egyéb

2021. novemberi programajánló

Mise a Rákbetegekért Szt. Peregrinhez  Időpont: november 2. minden hónap első keddjén 17:15 órakor (következő: december 7.) Helyszín: Belvárosi Szent Anna (Szervita) templom (Bp, V. Szervita tér 6.) Élet és Tudat Meditáció online Hétfőnként 18-19.30-ig Olvass tovább...

Egyéb

Ünnepi konferencia az Ápolók Nemzetközi Napja alkalmából

Vannak, akiknek segítségre van szükségük, és vannak, akiknek arra, hogy segíthessenek