A zord idő ellenére is 24-en kerekeztünk át a városon a DPC Szent László Kórháztól az Országos Onkológiai Intézetig. 8. alkalommal kerékpároztunk, hogy felhívjuk a figyelmet a betegségre és a korai diagnosztizálás, kezelés és a betegek lelki támogatásának fontosságára, valamint a szolidaritás kifejezésére a betegségben érintetteknek.

Köszönet a MOL Bubi közbringa-szolgáltatás nak a kerékpárokért, a Budapesti Rendőr-főkapitányság és a Budavári Polgárőrség munkatársainak a menet biztosításáért és a DPC Szent László Kórház és az Országos Onkológiai Intézet munkatársainak segítségéért.

A Szent László Kórházból dr. Csacsovszky Ottó doktor úr indította útnak a bicajosokat. Örömmel üdvözölte, hogy az új terápiás lehetőségek, mint a CAR T-sejtes terápia, specifikus antitestek, speciális célzottan ható gyógyszerek egyre inkább bekerülnek a napi rutinba, elérhetőek lesznek. A limfóma kutatása, gyógyítása egy előremutató, tudományosan is jó irányba haladó orvostudományi terület. Remélhetőleg évek, évtizedek alatt elérhető lesz, hogy a klasszikus kemoterápia „kimenjen a divatból”, és a helyét olyan gyógyszerek váltsák fel, amik célzottan arra a limfómára, arra a molekuláris eltérésre hatva meggyógyítják ezt a betegséget.
Az Országos Onkológiai Intézeben dr. Masszi András osztályvezető főorvos úr fogadta csapatunkat. Idén az intézet szervezte a Limfóma kongresszust, ahol közel 400 résztvevő volt. Ilyenkor a gyógyszerfejlesztők, gyógyszerkereskedők, az orvosok, az ápolók együtt vannak, hogy egy kicsit többet tudjanak az újdonságokról, vagy arról, hogy ki hogyan dolgozik. Ez nagyon fontos, de amikor beszélget a beteggel és a beteg azt mondja, hogy megbízom doktor úrban és csináljuk azt, amit gondol, ez nagy felelősség, nagyon nehéz pillanat. A beteg bizalma az orvos számára nagyon fontos, és amikor szeptember 15-én megérkezik ide a biciklis csapat, amikor látják a pólókat, és a facebookon fölbukkanak majd a képek, akkor ez a fajta bizalom, ez a fajta közös munka, vagy közös küzdelem fejeződik ki, amit nemcsak az a 400 ember végez, aki összejön a kongresszuson, hanem azok a betegek is, akiket diagnosztizálnak – évente 3500-4000 ember – és az ő hozzátartozóik, barátaik, azok az emberek, akik elfogadják és látják őket. Ígéri, hogy nyitva van nemcsak hétköznap és napos időben, hanem hétvégén és esőben is ez az ajtó és várják szeretettel, odafigyeléssel és a legjobb tudásunkkal a betegeket.

A limfómáról:

A limfóma a nyirokrendszer megbetegedése, melyet a limfociták kontrollálatlan burjánzása okoz. A betegség főként a nyirokrendszert érinti, de más szervekre is kiterjedhet. A limfociták főként a nyirokrendszerben élő fehérvérsejtek, amelyek támogatják az immunrendszerünket a fertőzések és betegségek elleni küzdelemben. A felszaporodott rákos limfociták ezt a funkciójukat nem képesek ellátni.

A limfóma a daganatos betegségek közül a legjobban gyógyítható, kezelhető betegségtípus, a tudomány fejlődésével több, mint 100 fajtáját lehet elkülöníteni. Az elmúlt 20 év hatalmas fejlődést hozott az onkológiában, a tradicionális kezelések mellett új, innovatív gyógyszerek segítik a kezelést és gyógyítást. Számos klinikai kutatás folyik ezen a területen, ami segít a még inkább személyre szabható kezelési metodikában, ami a teljes gyógyuláshoz vezethet, illetve a kiújult betegség kezeléséhez nyújt segítséget.

A limfóma rejtőzködő betegség, jelenleg nincs szűrővizsgálata, ezért az információ-átadással lehet a leghatékonyabban harcolni ellene. Jelei és tünetei gyakran összetéveszthetők más, kevésbé súlyos betegségekkel, például az influenzával. Ezért, ha ezek a tünetek huzamosabb ideig fennállnak, akkor fontos az orvoshoz fordulás!

 

 

Kapcsolódó bejegyzések

Alapszervezetek

Limfóma Világnap Egerben

A világnap alkalmából, 2019. szeptember 10-én „Mi az onkohematológia?” címmel tartott előadást dr. Kner Erika onkológus főorvos a Markhot Ferenc Kórház Refektóriumában. Ez a tudományág a nyirokrendszer sejtjeiből kiinduló rosszindulatú megbetegedésekkel foglalkozik. Az előadótól részletes Olvass tovább...

Alapszervezetek

Limfóma Világnap – Miskolcon

Limfóma totó, akadályverseny a középiskolában. Kicsi a bors, de erős (a csapat).

Alapszervezetek

Kerékpáros felvonulás Hatvanban a Limfóma Világnap alkalmából

A Magyar Rákellenes liga Hatvani Alapszervezet tagjai zöld színű pólóban gyülekeztek szeptember 16-án, a Városháza előtti téren. Kerékpáros felvonulással hívtuk fel a figyelmet a nyirokrendszerből kiinduló daganatos betegségre. Az esemény résztvevőinek kerékpárjait is zöld virágokkal Olvass tovább...