A március 24-ei HER2 Klubban dr. Valtinyi Dorottya mutatta be az emlőrákok különféle molekuláris altípusait és ezek legújabb hazai gyógyszeres kezelési lehetőségeit. Bálint Ádám az emlőszűrésben ma már szintén alkalmazható CT-lézer-mammográfiáról beszélt, Antal Emese pedig a daganatos betegek táplálkozásának alapelveit ismertette.

Milyen molekuláris altípusai vannak az emlődaganatoknak és hogyan kezelhetőek ezek?

Dr. Valtinyi Dorottya, a Fővárosi Önkormányzat Szent Imre Kórházának belgyógyász-onkológusa arról beszélt, hogy mik a legújabb fejlesztések az emlőrák gyógyszeres terápiájában és a betegség diagnosztikájában. Ma már jól tudjuk, hogy az emlőrák – a többi daganattípushoz hasonlóan – nem egy egységes kórkép, hanem többféle típusa létezik. Szövettanilag ugyan már eddig is több csoportra osztották a betegséget, újdonság azonban, hogy a tumorokat immár az úgynevezett génexpressziós profiljuk alapján is fel lehet osztani. (A génexpressziós profil azt mutatja meg, hogy egy-egy daganatban egy adott időpillanatban mely gének fejeződnek ki, vagyis mely génekről íródnak át fehérjék és más molekulák.)

A génexpressziós profil alapján négy fő molekuláris altípusba sorolhatóak be az emlődaganatok:

  • Luminális A (ER+ és alacsony grádusú)
  • Luminális B (ER+ és gyakran magas grádusú)
  • Háromszorosan negatív/bazális szerű (ER-, PR- és HER2-)
  • HER2+

Valtinyi doktornő a fenti videóban teljes egészében is megtekinthető előadásában mind a négy molekuláris altípus tulajdonságait részletesen kifejtette, és elmondta azt is, hogy melyik típusra milyen daganatellenes kezelések érhetőek el jelenleg Magyarországon.

(Az emlőrák molekuláris altípusairól angol nyelven a Wikipedia szócikkében is több további információ olvasható: Breast cancer classification/Molecular subtype)

Hogyan működik a CT-lézer-mammográfia?

Bálint Ádám, a MeDoc Egészségközpont vezetője előadásában a CT-lézer-mammográfiát mutatta be: ez nem a hagyományos, röntgensugarakkal végzett mammográfiás vizsgálat, hanem lézeres technológia segítségével teszi láthatóvá az esetleges elváltozásokat:

Hogyan táplálkozzon egy daganatos beteg?

Antal Emese dietetikus – a Magyar Dietetikusok Országos Szövetségének jelenlegi főtitkára – az egészséges életmód fontosságáról és a daganatos betegek táplálkozásáról beszélt:

Támogassa Ön is adója 1%-ával a Magyar Rákellenes Liga munkáját!

A tavaszi HER2 betegklub utolsó előadásában a 37 éves Czinke Krisztina beszélt arról, hogy méhnyakrák-diagnózisát követően miként került kapcsolatba a Magyar Rákellenes Liga hatvani alapszervezetének vezetőjével, Lazányi Jánosné Magdikával. Krisztinánál másfél évvel ezelőtt került felismerésre a méhnyakrák nyirokcsomó-áttétes típusa, és mivel a kezelése eddig sikeresnek bizonyult, örömmel vállalta, hogy idén ő legyen a Liga 1%-os kampányfilmjének arca.

Kategóriák: Események

Kapcsolódó bejegyzések

Alapszervezetek

Gyöngyre fűzve – Borsodnádasdon

Borsodnádasdon 2016. január 27-én a méhnyakrákos nők gyógyulásáért és a megelőzésért tartottuk programunkat. Mielőtt elkezdődtek az előadások, szavalóink szeretetről és harmóniáról szóló verseket adtak elő. Az első előadónk Szabó Edit népegészségügyi koordinátor volt, aki az Olvass tovább...

Alapszervezetek

Rózsaszín séta Szombathelyen

SZOMBATHELY MJV ÖNKORMÁNYZATA ÉS A SZOMBATHELYIEK EGÉSZSÉGÉÉRT EGYESÜLET SZERVEZÉSÉBEN AZ EMLŐRÁK ELLENI KÜZDELEM VILÁGNAPJÁHOZ KAPCSOLÓDVA a MRL Szombathelyi Alapszervezete Figyelemfelhívó sétára hívja Önt 2018. október 5-én (pénteken) 15 órára A SÉTA A BOROSTYÁNKŐ ÁRUHÁZTÓL INDUL FLASHMOB Olvass tovább...

Alapszervezetek

Nőnapi ünnepség Hatvanban

Időpont: 2018. március 13. kedd 14 óra Helyszín: Grassalkovich Művelődési Ház (Hatvan, Kossuth L.u.24.) Színes műsorral köszöntöttük kedves vendégeinket Nőnapi ünnepségünkön. Színes műsort követően a divatbemutatónkon szebbnél szebb ruhákat öltöttek fel lányaink és boldogságtól sugárzó Olvass tovább...