Hajhullásról, alopéciáról akkor beszélünk, ha naponta 40-60 hajszálnál többet veszítünk. Kiváltó oka lehet számos állapot, betegség, mint pl. a pajzsmirigy, vese, hipofízis, hormonháztartás problémái, fogyókúrás gyógyszerek, helytelen diéta, egyoldalú táplálkozás, alacsony, vagy túl magas vitaminbevitel, rossz vérkeringés, vérnyomásprobléma, fogamzásgátló, véralvadásgátló gyógyszerek szedése, hosszantartó láz.

 

Daganatos megbetegedések esetén, a kemoterápia során ún. citosztatikumokat, sejtpusztító gyógyszereket alkalmaznak. Ezek elpusztítják a gyorsan és sűrűn osztódó daganatos sejteket, de nem kívánatos mellékhatásként az egészséges sejteket is, mint pl. a haj.

A hajhullás, kopaszodás nem azonos mértékű mindenkinél, függ attól, hogy a beteg milyen jellegű gyógyszert kap. Erről feltétlenül érdeklődjön kezelőorvosától a terápia megkezdése előtt! A hajvesztés függ a kezelés előtti hajmennyiségtől is, de a kezelést követően a haj minden esetben visszanő, gyakran sötétebb színű és sűrűbb, erősebb lesz.

Amennyiben várható a haj teljes elvesztése, érdemes elgondolkodni a kezelést megelőző hajvágáson. Ez sokszor kisebb megterhelést jelent lelkileg, mint a hirtelen, vagy fokozatos és állandó hajhullás, amellyel a kemoterápia alatt kell szembesülni.

A kezelőorvos szükség szerint parókát ír fel receptre, amely kiválasztásánál lehet törekedni az eredeti frizurához való hasonlóságra, de a merészebbek dönthetnek egy merőben más stílusú és színű paróka mellett is.

A paróka kiválasztásánál járjunk el körültekintően, szánjuk rá az időt, ha lehetséges, vigyük magunkkal családtagunkat, barátnőnket, aki segíthet a döntésben. Csak olyat válasszunk, amely teljes mértékben kényelmes, és tetszik, ne engedjünk az eladó rábeszélésének és siettetésének.

Csak szintetikus anyagból készült parókát válasszunk, ezek kezelése, tisztítása sokkal könnyebb és egyszerűbb, mint a valódi hajból készülteké.

Amennyiben nem szeretnénk parókát viselni, divatos és színes fejkendőkkel, turbánokkal, kalapokkal, sapkákkal védhetjük fejünket, amely a nyári napsütésben elengedhetetlenül szükséges.

Ne feledjük! Ez egy olyan átmeneti állapot, amelyet nehéz megélni, elviselni, de a kezelés végeztével minden esetben rendeződik!

Kategóriák: Egyéb

Kapcsolódó bejegyzések

Egyéb

A dohányzás minden formája öl!

Dohányzásellenes Világnap – 2006. május 31. Az elmúlt évtizedben Magyarországon is „téma” lett a dohányzás. A világ egyéb tájain – főként Észak-Amerikában, Nagy-Britanniában, a skandináv országokban, Ausztráliában – már a XX. század második felében „evidenciává” Olvass tovább...

Egyéb

Egy gyönyörű nap az 1000 éves püspöki székhelyen

Meglepően hűvös, de ragyogó napsütéses szombat reggel indult a Magyar Rákellenes Liga Salgótarjáni Alapszervezetének 48 fős csapata külön busszal, hogy  egy kis „kóstolót” kapjon a  Dunakanyarban, a Duna bal partján, a Naszály lábánál fekvő 1000 Olvass tovább...

Egyéb

Kékgolyó koncertsorozat XXI. – Szabó Marcell zongorázik

Legyen a vendégünk, jöjjön el és hallgassa velünk Szabó Marcell Junior Prima díjas zongoraművész előadását! Helyszín: Országos Onkológiai Intézet Daganatsebészeti Központ (3-as épület aula). Műsor: Rahmanyinov, Prokofjev, Liszt, Debussy műveiből válogatás Mindenkit szeretettel várunk, a Olvass tovább...