Hajhullásról, alopéciáról akkor beszélünk, ha naponta 40-60 hajszálnál többet veszítünk. Kiváltó oka lehet számos állapot, betegség, mint pl. a pajzsmirigy, vese, hipofízis, hormonháztartás problémái, fogyókúrás gyógyszerek, helytelen diéta, egyoldalú táplálkozás, alacsony, vagy túl magas vitaminbevitel, rossz vérkeringés, vérnyomásprobléma, fogamzásgátló, véralvadásgátló gyógyszerek szedése, hosszantartó láz.

 

Daganatos megbetegedések esetén, a kemoterápia során ún. citosztatikumokat, sejtpusztító gyógyszereket alkalmaznak. Ezek elpusztítják a gyorsan és sűrűn osztódó daganatos sejteket, de nem kívánatos mellékhatásként az egészséges sejteket is, mint pl. a haj.

A hajhullás, kopaszodás nem azonos mértékű mindenkinél, függ attól, hogy a beteg milyen jellegű gyógyszert kap. Erről feltétlenül érdeklődjön kezelőorvosától a terápia megkezdése előtt! A hajvesztés függ a kezelés előtti hajmennyiségtől is, de a kezelést követően a haj minden esetben visszanő, gyakran sötétebb színű és sűrűbb, erősebb lesz.

Amennyiben várható a haj teljes elvesztése, érdemes elgondolkodni a kezelést megelőző hajvágáson. Ez sokszor kisebb megterhelést jelent lelkileg, mint a hirtelen, vagy fokozatos és állandó hajhullás, amellyel a kemoterápia alatt kell szembesülni.

A kezelőorvos szükség szerint parókát ír fel receptre, amely kiválasztásánál lehet törekedni az eredeti frizurához való hasonlóságra, de a merészebbek dönthetnek egy merőben más stílusú és színű paróka mellett is.

A paróka kiválasztásánál járjunk el körültekintően, szánjuk rá az időt, ha lehetséges, vigyük magunkkal családtagunkat, barátnőnket, aki segíthet a döntésben. Csak olyat válasszunk, amely teljes mértékben kényelmes, és tetszik, ne engedjünk az eladó rábeszélésének és siettetésének.

Csak szintetikus anyagból készült parókát válasszunk, ezek kezelése, tisztítása sokkal könnyebb és egyszerűbb, mint a valódi hajból készülteké.

Amennyiben nem szeretnénk parókát viselni, divatos és színes fejkendőkkel, turbánokkal, kalapokkal, sapkákkal védhetjük fejünket, amely a nyári napsütésben elengedhetetlenül szükséges.

Ne feledjük! Ez egy olyan átmeneti állapot, amelyet nehéz megélni, elviselni, de a kezelés végeztével minden esetben rendeződik!

Kategóriák: Egyéb

Kapcsolódó bejegyzések

Alapszervezetek

Felkészülés karácsonyra a szeretet jegyében

Béres-Fodor Judit református lelkész a Nagyatádi Alapszervezet vendége.

Egyéb

A mozgáskorlátozott egyesület karácsonyi ünnepsége

2013. december 14-én békében, szeretetben töltöttünk el egy szép karácsonyi délutánt.

Egyéb

XI. Népegészségügyi Konferencia élő közvetítéssel

A 2020. szeptember 10-én tartandó XI. Népegészségügyi Konferencia élő közvetítéssel is elérhető lesz a helyszínről a következő linken: https://egeszsegprogram.eu/hirek-sajtoszoba/maesz-vezeto-hirek/20200909 Érdemes benézni, hogy minél többen értesüljenek a népegészségügyet érintő kérdésekről, újdonságokról, érdekes előadásokról.