Klubnap a József Attila Könyvtárban: Felelevenítettük a költőóriás emlékét
A Miskolci Alapszervezet legutóbbi klubnapján a József Attila Könyvtárban a magyar líra egyik legkiemelkedőbb alakjára, József Attilára emlékeztünk. A rendezvény, mely a közeledő költészet napja előtti tisztelgésként is szolgált, egy rövid, ám annál tartalmasabb összefoglalót nyújtott a költő életéről és munkásságáról a résztvevők számára.
A megemlékezés során felidézésre kerültek József Attila nehéz gyermekkori évei és szegény sorsa, melyek mély nyomot hagytak költészetén. Hangsúlyoztuk tanulmányait és küzdelmes életét, melyet anyagi gondok és a depresszió árnyékoltak be.
A klubnap látogatói bepillantást nyerhettek József Attila költészetének sokszínűségébe is. Elhangzott, hogy korai verseire a lázadó hangvétel és a szegénység ábrázolása volt jellemző, míg későbbi műveiben egyre inkább a filozófiai kérdések, a lét értelme, a magány és a társadalmi igazságtalanság kerültek előtérbe. Kiemeltük, hogy verseiben a modern líra eszközeit mesterien ötvözte a klasszikus formákkal.
A megemlékezés során felidéztük a költő legismertebb verseit, köztük a “Tiszta szívvel”, a “Nem én kiáltok”, a szerelem és vágyódás ihlette “Óda”, a történelmi és személyes sorsot összekapcsoló “A Dunánál”, a “Hazám” és a késői, letisztult hangvételű “Tudod, hogy nincs bocsánat” című verset.
Külön említés esett az “Óda” című versről, melyet József Attila a közeli Lillafüreden írt, és amelyet a táj szépsége inspirált. A résztvevők megtudhatták, hogy a vers születésének helyszínén a költészet napján, április 11-én megemlékezést tartanak.
A klubnapi megemlékezés rávilágított arra, hogy József Attila versei ma is élőek és aktuálisak, képesek megszólítani az emberi érzések legmélyebb rétegeit. A rendezvény méltó tisztelgés volt a költőóriás emléke előtt.
0 hozzászólás