Bár október a mellrák elleni küzdelem hónapja, már most gondolunk a férfiakra is.
Októberben-novemberben kampányt indítunk a Magyar Szervátültetettek Szövetségével a Magyar Urológusok Társaságával. A betegszervezetek és az urológusszakma összefogásának célja a betegség korai felismerése és a széles körű tájékoztatás.
Látogasd meg új oldalunkat: https://psaszures.rakliga.hu/
Hiteles forrásból tájékozódhatsz az Europa-Uomo 95 nyelven kommunikáló Chatbotján: https://www.europa-uomo.org/news/help-us-promote-europa-uomos-chatbot/

Sajtóközlemény

MUT–MRL–MSZSZ: országos férfiegészség-kampány és PSA-szűrés a prosztatarák ellen

A betegszervezetek és az urológusszakma összefogásának célja a betegség korai felismerése és a széles körű tájékoztatás

Budapest, 2024. október 2. – Továbbra is későn fordulnak orvoshoz a férfiak Magyarországon, ezért kell széles körben tudatosítani a rendszeres prosztatarákszűrés jelentőségét – hangzott el a Magyar Rákellenes Liga, a Magyar Szervátültetettek Szövetsége és a Magyar Urológusok Társasága által szervezett országos PSA-szűréssorozat kampánynyitó sajtótájékoztatóján. Az akár éveken át tünet- és panaszmentesen fejlődő prosztatarák a harmadik leggyakoribb daganatos halálok a magyar férfiak körében; évente több, mint 1 300 férfi hal meg a betegségben[1]. Az egyszerű vérvételen alapuló PSA-szűrés azért fontos, mert a segítségével időben felfedezhető a prosztatadaganat, amikor az még hatékonyan kezelhető vagy akár teljesen meggyógyítható.[2] Az idén ősszel induló országos szűréssorozatra elsősorban az 50 év feletti férfiakat várják.

Példaértékű összefogással férfiegészség-kampányt és országos PSA-szűréssorozatot szervez októberben és novemberben a Magyar Rákellenes Liga, a Magyar Szervátültetettek Szövetsége és a Magyar Urológusok Társasága.

A kampány célja a férfiak aktivizálása saját egészségük megőrzése érdekében. Közismert, hogy a magyar férfiak várható élettartama az egyik legalacsonyabb az Unióban, mindössze 73,4 év, ami 6 évvel kevesebb, mint a nőké[3], ráadásul a várhatóan egészségben töltött éveik száma alulról közelíti a 63-at.[4] A férfiak megelőzhető halálozásának aránya kétszer annyi, mint a nőké;[5] háromból két férfi túlsúlyos vagy elhízott[6], és a férfiak egynegyede mindennap dohányzik.

A kampány egyszerre ösztönzi a férfiakat a mozgásra és az ajánlott szűrővizsgálatokon való részvételre, hiszen a súlyos betegségek korai felismerése évente több ezer férfi életét menthetné meg.

A prosztatarák korai felismerését segítve a partnerek ősszel több mint 20 helyszínen – fesztiválokon, klinikákon, szakrendeléseken – mérik majd meg egy egyszerű vérvétellel a szűrésre jelentkezők PSA-szintjét. A PSA (prosztataspecifikus antigén) a prosztata által termelt fehérje, ami a vérből kimutatható. Emelkedett szintje jelezhet jóindulatú prosztatamegnagyobbodást, gyulladást, fertőzést, de akár rosszindulatú elváltozást is.

„Ha egy férfi évente egyszer elmegy egy PSA-vizsgálatra, már óriásit lépett az egészsége érdekében – fogalmazott prof. dr. Nyirády Péter, a Semmelweis Egyetem Urológiai Klinika igazgatója, a Magyar Urológusok Társaságának főtitkára. Az egészségért tenni kifejezetten férfias dolog. Egy vérvétel minimális kellemetlenséggel jár, de túlzás nélkül életmentő lehet, hiszen a korai stádiumban – még a tünetek megjelenése előtt – felismert prosztatarák jól kezelhető vagy akár teljesen meggyógyítható. Tragikus, hogy ennek ellenére évente mégis több mint 1 300 magyar férfi hal meg prosztatarákban.”

Nyirády professzor rámutatott: a szűrés során kimutatott magasabb PSA-érték önmagában nem igazolja a daganatos betegséget, hiszen a PSA-szintet számos tényező befolyásolhatja. Egyes gyulladások, a jóindulatú prosztatamegnagyobbodás, vérhígító vagy gyulladáscsökkentő gyógyszerek használata, sőt az intenzív fizikai aktivitás is eredményezhet a normálisnál magasabb értéket. A PSA mennyisége az életkor előrehaladtával is növekszik a vérben.[7] A normálisnál magasabb PSA-szint tehát nem feltétlenül jelent prosztatarákot,[8] de minden ilyen esetben javasolt mielőbb urológus szakorvoshoz fordulni, aki további vizsgálatokkal tisztázhatja, hogy mi áll az emelkedett érték hátterében, tette hozzá Nyirády professzor.

Mivel a prosztatarák jellemzően idősebb korban alakul ki,[9] 50 éves kor felett minden férfinak ajánlott a rendszeres PSA-szűrés, hiszen a legnagyobb kockázatot az jelenti, ha nem fedezik fel időben a betegséget. A szakemberek hangsúlyozzák, hogy akinek a családjában előfordult férfiágon prosztatadaganat, illetve anyai ágon emlő-, méh- vagy petefészek-daganat, annak már 45 éves kor felett ajánlott a prosztatarákszűrés.[10]

Az emelkedett PSA-szint már a tünetek kialakulása előtt nagy biztonsággal jelezheti a betegség kialakulását. A betegség hosszú időn át fejlődhet tünetmentesen, és sokáig nem okoz panaszt. Éppen ezért kulcsfontosságú a korai felismerés a szűrés segítségével, amikor a betegség még jól kezelhető. Sajnos még ma is nagyon sok beteget fedezünk fel áttétes daganattal, és ezen betegek mintegy 70 százalékát 5 éven belül elveszítjük”tette hozzá prof. dr. Nyirády Péter.

A MUT és a Rákellenes Liga PSA-szűrési kampányában idén ősszel több ezer, 45-50 év feletti férfinél szeretnék a PSA-szűrést elvégezni, ezért több nagyrendezvényen, például a Csabai Kolbászfesztiválon és a fővárosi Pontyshow-n is lesz ingyenes szűrőállomás. A szűréssorozat helyszíneiről és dátumairól a www.psaszures.hu weboldalon tájékozódhatnak az érintettek. (Fontos, hogy a PSA-vizsgálatra nem szükséges éhgyomorra érkezni. A vizsgálat előtt kerülni kell a szexuális együttlétet vagy a jelentős fizikai aktivitást, például a kerékpározást.)

Egyre többen, akár fiatalon is

A prosztatarák világszerte a leggyakoribb daganatos megbetegedés a férfiak körében: minden nyolcadik férfit prosztatadaganattal diagnosztizálnak élete során. Hazánkban ez a betegség teszi ki a férfiaknál előforduló összes rákbetegség 8-10 százalékát,[11] és a harmadik leggyakoribb daganatos halálok a férfiaknál; évente 1 100–1 400 férfi hal meg prosztatarák miatt. A betegség leggyakrabban az 50–70 év közötti korosztályt érinti, de egyre gyakoribb már fiatalabb korban is.[12]

„A prosztatarák halálozási aránya Magyarországon magasnak számít. Ennek az egyik oka az, hogy a magyar férfiak későn, a betegség előrehaladott, nem ritkán már áttétes stádiumában fordulnak orvoshoz – hívta fel a figyelmet Rozványi Balázs, a Magyar Rákellenes Liga elnöke.[13]

A betegség tünetei a jellemzően tünetmentes korai stádium után a következők lehetnek: a gyakoribb, nehezebb vizeletürítés, a sürgető vizelési inger, a véres vizelet és/vagy ondó, illetve a vizelet-visszatartási, valamint a merevedési problémák.[14] Ezekkel halogatás nélkül orvoshoz kell fordulni!

Lépésről lépésre

A magyar középkorú férfiak halálozási rátája európai összehasonlításban kiemelkedően magas, ennek egyik oka a kockázatos egészségmagatartásuk.

A szakemberek szerint tény, hogy a férfiak gyakran vonakodnak elmenni a szűrővizsgálatra, de a jól informált és a kockázatokat ismerő családtagok sokat segíthetnek abban, hogy meggyőzzék őket a néhány perces, minimális kellemetlenséggel járó vizsgálat szükségességéről és a korai diagnózis életmentő szerepéről. A szűréseken való rendszeres részvétel mellett a férfiak (is) azzal tehetnek a legtöbbet egészségük megőrzéséért, ha nem dohányoznak, tartózkodnak az alkoholfogyasztástól, rendszeresen mozognak, egészségesen táplálkoznak és nem híznak el.

Gyerünk, apukám! névvel a férfiegészségre, a férfiak, apák, nagyapák, megmozgatására fókuszál a Magyar Szervátültetettek Szövetségének az Aktív Magyarország támogatásával megvalósuló Millió lépés az iskoládért kihívás őszi fordulója is, amely 11 hetes időtartama alatt célzott edukációs üzenetekkel és a szűrési alkalmak népszerűsítésével kapcsolódik a PSA-szűrési kampányhoz.

„A Millió Lépés Program a legnagyobb hazai tömegsport-kezdeményezés, fontos, hogy a több mint 400 ezer aktív felhasználónk felé is tematizáljuk a férfiegészség jelentőségét – mondta el dr. Grózli Csaba, a Magyar Szervátültetettek Szövetségének stratégiai vezetője és orvosigazgatója. – A magyar férfiak körében erősíteni kell az egészségtudatosságot, a szűrővizsgálatok fontosságát, hiszen a férfiak a nőkhöz képest jobbnak értékelik egészségi állapotukat, nem szívesen panaszkodnak, és ritkábban járnak orvoshoz. Abban bízom, hogy a feleségek, anyák, gyermekek segítségével egyre több férfitársam csatlakozik a Millió Lépés kihíváshoz az ősz folyamán, és részt vesz az életkor szerinti szűréseken.”

Új távlatok a prosztatadiagnosztikában

Nyirády professzor rámutatott: a rendszeres szűrés segít csökkenteni a prosztatarák okozta halálozást, az áttétes esetek számát, ám más daganatokhoz viszonyítva egyedülállóan fontos a megfelelő szűrési protokoll kidolgozása. Olyan modell szükséges, amely egyrészt költséghatékonyan működtethető, másrészt a megterhelő vizsgálatok és a prosztatarák kapcsán gyakran felmerülő túlkezelés veszélye nélkül, mégis igazolhatóan csökkenti a betegség teljes halálozási mutatóját.

Az orvostudomány fejlődésének eredményeképpen a prosztata-MRI-vizsgálat forradalmasította a prosztatarák diagnosztikáját, ezzel Európa-szerte elérhető közelségbe kerültek az Európai Urológus Társaság által is szorgalmazott „okos” szűrőprogramok.

A korábbi ultrahangvezérelt biopszia helyett a diagnosztikai protokollban egyre fontosabb szerep jut a nagy pontosságú képalkotásnak, amellyel nemcsak nagy biztonsággal diagnosztizálható a betegség, de annak aktuális kiterjedése, típusa is meghatározható. Ezért egyes esetekben a multiparametrikus MRI-vizsgálat elvégzése után a szövettani mintavétel is elkerülhető.

„A PSA-tesztet követő prosztata-MRI-vizsgálattal sokkal pontosabban tudjuk megtalálni a daganatokat, jelentősen csökkentve ezzel a betegekre és az egészségügyi ellátórendszerre háruló terhet” – foglalta össze prof. dr. Nyirády Péter.

A szakemberek hangsúlyozták, hogy a prosztatarák gyakorisága és halálozási adatai komoly terhet rónak mind a betegekre, mind az egészségügyre, ezért is kiemelten fontos nem csupán a kampányszerű, hanem – az emlő-, méhnyak- és vastagbéldaganatokéhoz hasonló – meghíváson alapuló, szervezett, ellenőrzött és biztonságos szűrőprogramok indítása.

Népbetegség a jóindulatú prosztatamegnagyobbodás

Október 3–5. között Pécsett rendezi meg kongresszusát a Magyar Urológusok Társasága, amelynek fókuszában számos férfiegészséget érintő téma lesz. A robotsebészet és a korszerű immunterápiák mellett a férfiakat világszerte egyre gyakrabban érintő BPH/LUTS betegségről is beszélnek.

A prosztata jóindulatú megnagyobbodásának valamilyen súlyosságú változata (BPH) Magyarországon mintegy 600 000, globálisan csaknem 1 milliárd beteget érint. Kialakulásának elsődleges oka a középkorú férfiakban elkezdődő hormonális változás, de a neurológiai elváltozások, az elhízás, a cukorbetegség és a metabolikus szindróma is segíti a kifejlődését. Gyakori következménye, hogy a betegekben eltérő súlyosságú alsó húgyúti tünetegyüttes (LUTS) alakul ki, ami az esetek kétharmadában merevedési zavarokkal is társul.

A LUTS-szal járó gyakori panaszok a vizelési problémák, a vizelettartási és -ürítési zavarok, az inkontinencia. A diagnózis felállítása során elvégzett teszteknek az a céljuk, hogy kizárják a szintén LUTS-ot okozó más kóros elváltozásokat, például a prosztatarákot, a hólyagkövet, gyulladásokat. Urológus szakorvos ellenőrzi a beteg PSA-szintjét, mivel a PSA-szint értékeléséhez a prosztata méretét, a beteg életkorát és a tapintási leletet is figyelembe kell venni. A jóindulatú prosztatamegnagyobbodás konzervatív (gyógyszeres) úton kezelhető, stagnáló vagy romló panaszok esetén pedig a műtéti megoldás javasolt.

Készült a Johnson&Johnson támogatásával.
Lezárás dátuma: 2024. 10. 01. • IMR-szám: EM -166740

[1]           SOTE Urológiai Klinika https://semmelweis.hu/urologia/2016/10/12/prosztatarak/ Utolsó felkeresés: 2024. 09. 24.

[2]           MAGYAR ONKOLÓGIA 65:1–25, 2021, A prosztatarák korszerű ellátásának feltételrendszere a betegek jó életminőségben eltöltött, hosszabb túléléséért – https://publicatio.bibl.u-szeged.hu/25803/1/prosztatax.pdf Utolsó felkeresés: 2024. 09. 24.

[3]           https://www.ksh.hu/stadat_files/nep/hu/nep0009.html Utolsó felkeresés: 2024. 09. 24.

[4]           https://www.ksh.hu/stadat_files/ege/hu/ege0041.html Utolsó felkeresés: 2024. 09. 24

[5]           https://ec.europa.eu/eurostat/databrowser/view/hlth_cd_apr/default/table?lang=en Utolsó felkeresés: 2024. 09. 24.

[6]           https://www.ksh.hu/stadat_files/ege/hu/ege0039.html Utolsó felkeresés: 2024. 09. 24.

[7]           MAGYAR ONKOLÓGIA 65:1–25, 2021, A prosztatarák korszerű ellátásának feltételrendszere a betegek jó életminőségben eltöltött, hosszabb túléléséért – https://publicatio.bibl.u-szeged.hu/25803/1/prosztatax.pdf Utolsó felkeresés: 2024. 09. 24.

[8]           MAGYAR ONKOLÓGIA 65:1–25, 2021, A prosztatarák korszerű ellátásának feltételrendszere a betegek jó életminőségben

[9]           MAGYAR ONKOLÓGIA 65:1–25, 2021, A prosztatarák korszerű ellátásának feltételrendszere a betegek jó életminőségben eltöltött, hosszabb túléléséért – https://publicatio.bibl.u-szeged.hu/25803/1/prosztatax.pdf Utolsó felkeresés: 2024. 09. 24.

[10]         SOTE Urológiai Klinika https://semmelweis.hu/urologia/2016/10/12/prosztatarak/ Utolsó felkeresés: 2024. 09. 24.

[11]         https://daganatok.hu/prosztatarak/a-prosztatarak-eredete-gyakorisaga-es-viselkedese Utolsó felkeresés: 2024. 09. 24.

[12]         https://semmelweis.hu/csaladbarat/egeszsegugyi-ellatas/szurovizsgalatok/ Utolsó felkeresés: 2024. 09. 24.

[13]         Nemzeti Rákregiszter https://onkol.hu/nemzeti-rakregiszter/ (2010 és 2019 adatai) Utolsó felkeresés: 2024. 09. 24.

[14]         https://daganatok.hu/prosztatarak/a-prosztatarak-tunetei Utolsó felkeresés: 2024. 09. 24.

Kapcsolódó bejegyzések

Sajtóközlemény

GENETIKAI TESZT: TÖBBEKNEK, GYORSABBAN

Budapest, 2020. szeptember 1.  Magyarország világelső a vastagbélrák előfordulásában, évente mintegy 5000 honfitársunk hal bele e betegségbe. Nem véletlen, hogy 2018 őszén vastag- és végbélrák szűrő programot indított a kormány. Ennek köszönhetően egyre több érintett Olvass tovább...

10000 lépés program

Megérné a férfiaknak is utánanézni a gyógytorna lehetőségeknek

10 Ezer Lépés Program” Salgótarjánban A Magyar Rákellenes Liga Salgótarjáni Alapszervezete volt a következő állomása a prosztatarákos betegeket segítő programnak.   A korai stádiumban felfedezett prosztatarák , mely a „férfi rákok” 10 %, meggyógyítható, az előrehaladott Olvass tovább...

Nemzeti Rákellenes Nap

30. alkalom – 30 perc – Nemzeti Rákellenes Nap sajtóanyag

30.ALKALOM – 30 PERC  Budapest – 2022. április 6.  Április 10-én immár 30. alkalommal tartják meg a Nemzeti Rákellenes Napot. A Magyar Rákellenes Liga a jubileumi évben mindenkit 30 perc közös mozgásra invitál, és számos Olvass tovább...