A Nemzeti Rákellenes Nap kapcsán az OKFŐ szűrőbuszával a MRL Salgótarjáni Alapszervezet szakképzett önkéntesei és a Népegészségügyi Főosztály munkatársai Egészségnapokat tartottak a Nógrád Vármegyei Kormányhivatal alkalmazottainak Salgótarjánban, Balassagyarmaton, és Pásztón.
A helyszíneken lehetőség volt nőgyógyászati, bőrgyógyászati szűrésre, testanalízisre, vérnyomás, vércukor, koleszterinszint mérésre, PSA tesztre, emlő-here önvizsgálat oktatásra, életmódbeli tanácsadásra.
Százhúsz éve, 1902-ben alakította meg az Országos Rák Bizottságot dr. Dollinger Gyula sebészprofesszor, egyetemi tanár, a hazai rákkutatás úttörője, az első rákregiszter elindítója. Születésnapját, április 10-ét a Magyar Rákellenes Liga kezdeményezésére nemzeti rákellenes nappá nyilvánították 1993-ban. Ezen a jeles napon a daganatos betegségekre, azok megelőzésére, korai felismerésére és az aktív közreműködés jelentőségére hívják fel országszerte a figyelmet.
A Központi Statisztikai Hivatal Nemzeti Rákregiszter adatai alapján készült jelentése szerint évről évre emelkedik a Magyarországon bejelentett új rosszindulatú daganatos megbetegedések száma. Az a tény, hogy arányaiban jóval több beteg gyógyul meg, a hazai onkológiai ellátórendszer hatékonyságának javulását tükrözi. Ebben szerepet játszanak a népegészségügyi és opcionális szűrések és a diagnosztikai eszközök fejlődése, melynek révén egyre gyakrabban valósulhat meg a rákos megbetegedések korai felismerése.
A szűrés életet menthet, hiszen a korán felismert daganatok esetén a sikeres kezelés, a gyógyulás esélye sokkal magasabb. Sajnos a szűrővizsgálatokon való megjelenés Magyarországon még messze van az ideálisan elvárhatótól. A rák elleni küzdelemben, a korai felismerésben a társadalom, a civil szervezetek és az egyének együttes, felelősségteljes cselekvésével érhető el komoly eredmény.
A három napon a regisztráltak száma összesen 275 fő volt.