Helyszín: Hatvani Segítő Szolgálat
Időpont: 2018. szeptember 27.
Előadó: Zsitvay Katalin szakmai tanácsadó Hegymenet Klub Hatvan.
A foglalkozást egy egyéni feladattal indítottuk, a jelenlévőknek föl kellett írniuk egy cetlire ami legelőször az eszükbe jut a közösségről. Ezeket a cetliket egy kosárba gyűjtöttük és félretettük.
Ezután rövid előadás következett a közösségről, az alábbi vázlatpontok mentén:
- A közösség fogalmának értelmezése.
- A közösség biológiai, társadalmi és politikai vetülete.
- A leggyakoribb emberi közösségek (lakóhelyi közösség, etnikai közösség, vallási közösség, stb.)
- A közösség jellemzői, közös érdek, érték, célok
- Közösségi tudat (a közösség fontos az egyén számára, és a közösség számára is fontos az egyén)
- Közös döntés, közös lépések megtétele
- Hatékonyság kérdése a közösségben
A foglalkozás harmadik részében a jelenlévők egy játék keretében saját élményt szerezhettek a közösség erejéről, fontosságáról, megtartó erejéről.
A játék első felében egyedül kellett megoldaniuk egy feladatot, majd ezt követően ugyan ezt a feladatot közösen próbálták abszolválni. A játék során szerzett tapasztalatokat megbeszéltük, értelmeztük.
Ezt követően előkerültek a kosárból a cetlik, melyeket egyenként felolvastunk. (Emlékeztetőül a cetlikre azokat a dolgokat írták fel a jelenlévők, amelyek először jutottak eszükbe arról, hogy közösség.)
Néhány gondolat a papírlapokról: barátság, segítség, összetartás, adás-kapás, Rák-liga, jó társaság, szeretet, együttlét, stb.
Szabad interakció keretében beszélgettünk arról, hogy kinek mit jelent a közösség, milyen közösség tagja, milyen a jó közösség, miben segített a közösség egyéni élethelyzetében.
A foglalkozás zárásaként elkészítettük a csoport „közösség-fáját”, – egy előre megrajzolt fát „feldíszítettünk” levelekkel, melyekre mindenki pár szóval felírta, mit jelent számára a közösség.
A jelenlévők aktivitása, nyitottsága, nagyban hozzájárult ahhoz, hogy egy kellemes és hasznos délután tölthettünk együtt.
Lazányi Jánosné
Segítő Szolgálat vezető