Még a folyosón is álltak, ültek a résztvevők a Magyar Rákellenes Liga roadshowjának következő állomásán, Miskolcon, 2018. június 28-án. Az előadásoknak az Akadémia nagyterme adott otthont. A szakmai előadások fókuszában a hasi és nőgyógyászati daganatok álltak.

Az előző évhez képest újdonság volt, hogy a környező országokból Kassáról és Ungvárról is voltak meghívott vendégek, előadók.

Prof. dr. Andrej Ruszin egyetemi tanár, az ukrajnai Nemzeti Egyetem Onkológiai tanszékének vezetője tartotta a nyitó előadást. Ez volt az első magyar nyelvű előadása, amelynek  témája az onkológiai gondozás eredményei, elsősorban az emlődaganatok kezelése volt.

Dr. Oross Endre osztályvezető főorvos a hasnyálmirigy daganatok nem sebészi kezeléséről tartott előadást. Nincsenek egyértelmű tünetei a hasnyálmirigy daganatnak, ezért a betegek későn kerülnek orvoshoz. Még nincs áttörés a kezelésben, de a kombinált terápiákkal eredményeket lehet elérni.

Dr. Berencsi Attila főorvos a hasnyálmirigy és epeúti daganatok sebészi kezeléséről, ebből is a minimális invazivitás lehetőségéről nemcsak beszélt, hanem nagyon érdekes műtéti felvételeket is bemutatott a laparaszkópos beavatkozásokról. Kiemelte, hogy ezek az eljárások Miskolcon is elérhetők.

Dr. Asztalos Ágnes megyei tisztifőorvos rengeteg adattal szolgált a megye egészségi állapotáról, ami szerint önmagunkhoz képest sok mindenben jobban állunk, mint azelőtt, de a fejlődés lehetne markánsabb. A diáinak csak a felét tudta levetíteni a rendelkezésére álló idő alatt, még órákat tudott volna beszélni.

Dr. Takács István c. egyetemi tanár, osztályvezető főorvos a follicularis Non-Hodgkin limphoma kezeléséről beszélt. Miskolcon a Limfóma Világnapon nincs rendezvény, a téma fontosságára való tekintettel hangzott el ez az előadás. A főorvos úr elmondta, milyen új terápiákat alkalmaznak ebben a betegségben. A kemoterápiában a szerek kombinációja jelent új esélyt a betegeknek, valamint az immunterápia.

Dr. Dudás Ernő szülész-nőgyógyász a nőgyógyászati daganatok műtéti ellátásáról tartott előadást. Fontos adatokat is elmondott. Magyarországon évente 1300 méhnyakrákos megbetegedés fordul elő. Időben észrevéve teljesen gyógyítható lenne, mégis kb. 450 nő meghal, mert nem kerül időben orvoshoz.

Rozványi Balázs, a Magyar Rákellenes Liga elnöke zárszavában hangsúlyozta, hogy az elhangzott előadásokból is látszik, hogy az onkológia milyen rohamléptekben fejlődik. Lehet, hogy valakinek csak pár hónappal tudják meghosszabbítani az életét, de ez mégis esélyt jelent, hogy az időközben felfedezett új gyógymódok további lehetőséget adjanak a betegeknek a jó életminőségben eltölthető további hónapokra, esetleg évekre.

 A Minap (Miskolc TV) összefoglalója

Kapcsolódó bejegyzések

Alapszervezetek

RSOE gyaloglás és beszámoló értekezlet Szekszárdon

RSOE (Rádiós Segélyhívó és Infokommunikációs Országos Egyesület)                               RSOE 2021. évi beszámoló értekezletén 71465.Várdomb, Körtefa vendégházban megtartott értekezletén a Magyar Rákellenes Liga Szekszárdi Olvass tovább...

Alapszervezetek

Tibeti Hangmasszázs és Tibeti Hangtálak

A Magyar Rákellenes Liga Szekszárdi Alapszervezet Tibeti hangmasszázs és Tibeti hangtálak címmel előadást szervezett az alapszervezet tagsága és a meghívott vendégek számára. A rendezvény helyszíne Szekszárd Babits Mihály Kultúrközpont volt. Felkért előadó: Molnár Tibor hangmasszőr, Olvass tovább...

Alapszervezetek

Maradjunk a kaptafánál – meghívó

MEGHÍVÓ Tisztelettel meghívjuk a Magyar Rákellenes Liga Szekszárdi Alapszervezete szervezésében a „Maradjunk a kaptafánál… – HOLISZTIKUS LÁTÁSMÓD a gyógypedagógiában” című előadás meghallgatására. Előadó: Rácz-Biller Judit gyógypedagógus Helyszín: Babits Mihály Kulturális Központ, Csatár terem (7100 Szekszárd, Szent István tér Olvass tovább...