“Az év onkológusa – az én orvosom”
pályázatra február 28-áig fogadtuk a jelöléseket. Egy legfeljebb 2000 karakteres történetet vártunk, amely egy olyan onkológussal való találkozásról szól, aki különösen sokat tett a jelölő gyógyulásáért. Ezek a történetek itt elolvashatók és segíthetnek abban, hogy kire szavazzanak.
Az internetes szavazáson a legtöbb szavazatot kapott onkológus kapja meg a dr. Dollinger Gyula emlékérmet.
Szavazni 2018. március 31-én éjfélig lehet.
A Dollinger emlékérmet a Nemzeti Rákellenes Napon veheti át a szavazás nyertese.
[socialpoll id=”2488577″]
Jelöltek:
Dr. Ágoston Péter főorvos, Országos Onkológiai Intézet Sugárterápiás Központ
“A főorvos úr emberfeletti munkával irányítja a gyógyító munkát. Sokszor láttam, amint rohan a műtőbe a rendelőjéből vagy fordítva. Mégis úgy tud a betegeire figyelni, hogy ha találkozunk vele, úgy érezhetjük, hogy kizárólag velünk foglalkozik.”
Olvasd tovább
Előzmények
Három éve – 78 éves koromban – biopszia rosszindulatú daganatot mutatott ki a prosztatában. Az MR és PET-CT vizsgálatok pedig metasztatikus nyirokcsomókat találtak a kismedencében. Ezen leletekkel jelentem meg Dr. Ágoston Péter főorvos úrnál.
A kezelés megbeszélése
A főorvos úr nagyon kedvesen, együtt érzően és tárgyszerűen ismertette a lehetőségeket. Azzal bíztatott, hogy az áttétek ellenére jó esélyt lát a gyógyulásra. Nyíltan beszélt a kezelések várható kellemetlen mellékhatásairól. Megnyugtató volt, hogy világosan beszélt a kiegészítésként felmerülő természetgyógyászati lehetőségekről is.
Az egyes kezelési módok előnyeit és hátrányait együtt latolgattuk. A döntést rám bízta.
Kezelések
Még aznap megkezdődött a béta besugárzás a gyógyszeres kezelés egyik mellékhatásának csökkentésére. Mivel az asszisztensek késő délután már nem voltak jelen, Dr. Ágoston Péter főorvos úr hazulról visszajött, és személyesen végezte el a besugárzást.
A sugárkezelések alatt rendszeresen ellenőrzött. Ha túl soknak ítélte meg a mellékhatást, szüneteltette a besugárzást pár napra. Borotvaélen táncolt a sugárzási dózis beállítása.
Biztonságérzetet adott, hogy a főorvos úrral telefonon és emailben is tudtam tartani a kapcsolatot. Gyakran kaptam tőle weboldal címeket, ha valami részletesebben érdekelt.
Összefoglalás
Csodálatos emberek segítettek. Orvosok, fizikusok, asszisztensek összehangolt munkája kellett a gyógyulásomhoz. És persze a szerető családi háttér.
Dr. Ágoston Péter főorvos úr emberfeletti munkával irányítja a gyógyító munkát. Sokszor láttam, amint rohan a műtőbe a rendelőjéből vagy fordítva. Mégis úgy tud a betegeire figyelni, hogy ha találkozunk vele, úgy érezhetjük, hogy kizárólag velünk foglalkozik.
Köszönöm.
Dr. Bánhegyi Róbert János, Pándy Kálmán Kórház Onkológiai Központ, Gyula
Dr. Bánhegyi Róbert teljes megértéssel segített a mellrák elleni küzdelemben, az orvosi szakkifejezések megértésében, a kemoterápia mellékhatásainak elviselésében, a környezetemben élők közönyének elviselésében és a kezelőorvosaim hideg, rideg magatartásának megtűrésében. Ha a nehéz pillanatokban nem lett volna mellettem, orvos kollégái szerint védőangyalomként, rég abbahagytam volna a kezeléseket és talán most a halálomon lennék.
Olvasd tovább
Dr. Heczel Sándor főorvos, Móri Kórház és Rendelőintézet Onkológiai Szakrendelő

“Dr. med. habil. Lövey József Ph. D klinikai onkológus szakorvos a vizsgálataimnál bátorított, nagyon emberi, és közvetlen volt, nem éreztem, hogy kimutatta volna az orvosi felsőbbrendűségét. Viselkedése is közrejátszott abban, hogy a betegségemet könnyebben tudtam eltűrni, és meggyógyulni.”
Olvasd tovább
A betegségem 2014 májusában véres széklet megjelenésével kezdődött.
Az előzetes vizsgálat azt állapította meg, hogy a véres széklet eredete nem aranyér, hanem valami más probléma lehet a háttérben. Proktológiai vizsgálatra, majd kolonoscópiára került sor, a vizsgálat során pedig biopsziás mintavétel történt a kolonoszkópia által problémásnak ítélt végbél részletből. A szövettani vizsgálat 2014. 07. 02-én rosszindulatú végbél daganatot állapított meg.
Az onkológiai team 2014. 07. 08-án a műtéti beavatkozás előtt javasolta kemoterápia, és sugárkezelés adását, hogy a daganatot, – mivel az nagyon közel volt a végbél nyíláshoz,- annyira vissza húzódjon, hogy a műtétemet úgy lehessen elvégezni, hogy a végbél záró izomzata megmaradjon, és ne legyen szükség a végleges állapotomban sztoma zsák használatára. A kezelő orvosom ez után utalt el Dr. med. habil. Lövey József Ph. D klinikai onkológus szakorvoshoz.
Dr. Lövey József 2014. 08. 01-én vizsgált meg, illetőleg az addigi vizsgálatok eredményei alapján küldött el előzetesen kemoterápiára, és sugárkezelésre, mely 2014. 09. 12-ig tartott. A kemoterápia, és a sugárkezelés eredményeképpen a daganatom annyira visszahúzódott, hogy a műtétet a sebész főorvos úgy el tudta végezni, hogy a végbél záró izomzata megmaradt, és így végül nem lett szükségem arra, hogy sztomazsákot kelljen használnom véglegesen. Ez az életminőségem szempontjából igen jelentős volt.
Jelenleg panaszmentes vagyok, és reménykedem, hogy ez így is marad, köszönhetően mind a proktológus –, mind a sebészorvos, illetőleg az onkológus orvosomnak.
Dr. med. habil. Lövey József Ph. D klinikai onkológus szakorvos a vizsgálataimnál bátorított, nagyon emberi, és közvetlen volt, nem éreztem, hogy kimutatta volna az orvosi felsőbbrendűségét. Viselkedése is közrejátszott abban, hogy a betegségemet könnyebben tudtam eltűrni, és meggyógyulni.
Fentiek miatt én nagyon meg voltam elégedve az orvosi tevékenységével és hozzáállásával, és ezért is szeretném ajánlani az Év onkológusa címre.
Dr. Mészáros Péter főorvos, Országos Onkológiai Intézet Daganatsebészeti Központ
“Sok kiváló orvossal találkoztam már életemben , őt is közéjük sorolom . Az empátiája, emberszeretete és tisztelete különösen példátlan.”
Olvasd tovább
2016 tavaszán – éppen 2 éve Nagyhéten – a végbél rosszindulatú daganata miatt műtött dr. Mészáros Péter főorvos úr az Országos Onkológiai Intézet sebészetén. A műtét után ideiglenesen sztómás lettem és Húsvétra sajnos belázasodtam, mert tályog vette körül a sztómát így nem haza , hanem csütörtökön késő este ismét a műtőbe mentem. Az én lelkes, nagytudású, megszállott orvosom este 10-kor elvégezte a sztóma korrekcióját, nem nyugodott bele , hogy csak antibiotikummal kezeljenek.
Még a hazamenetelt megelőző vasárnap közvetlen reggeli után Mészáros főorvos úr megvizsgálta a sebeket, a sztómazsákot is levette. Nagyon erős volt a bélmozgásom , rettenetesen morogtak a beleim, s mivel a zsák nem volt rajtam, a híg széklet kitört belőlem mint a gejzír. Hú, hogy rohant főorvos úr a törlőkkel ! Figyeltem az arcát, inkább zavart mutatott, s nyoma sem volt undornak, vagy dühnek. Sok kiváló orvossal találkoztam már életemben , őt is közéjük sorolom . Az empátiája, emberszeretete és tisztelete különösen példátlan. A sztómazáráskor megígértem neki, hogy javasolom Az év onkológusa díjra, és most tünetmentesen, ígéretem betartva sok szeretettel meg is teszem .

“Bármilyen problémával fordulhatok hozzá. Nagyon bízom Benne. Minden alkalommal türelemesen meghallgat, kérdéseimre őszintén válaszol, ha szükséges megnyugtat. Különböző vizsgálatokra küld, hogy végére járjon a problémáknak. Telefonon is bármikor elérhetem. Ezernyi feladata, tennivalója mellett soha nem érezteti velem, hogy most sietnie kell. Mindig meghallgat. Alaposan értékeli a vizsgálatok eredményeit.”
Olvasd tovább
2006-ban a mammográfiai kontroll ellenőrzésen a bal mellemben rosszindulatú daganatot találtak. A daganat eltávolítása után kemoterápia majd sugárkezelés következett. A sugárkezeléseket dr. Molnár Katalin főorvos asszony irányította. Az előírt kezelések befejezése után kezdetben 3 hónap, majd 6 hónap, később már évente kellett kontrollra járnom. Az ellenőrzések során a főorvos asszony mindig nagyon odafigyelt – figyel – rám. Bármilyen problémával fordulhatok hozzá. Nagyon bízom Benne. Minden alkalommal türelemesen meghallgat, kérdéseimre őszintén válaszol, ha szükséges megnyugtat. Különböző vizsgálatokra küld, hogy végére járjon a problémáknak. Telefonon is bármikor elérhetem. Ezernyi feladata, tennivalója mellett soha nem érezteti velem, hogy most sietnie kell. Mindig meghallgat. Alaposan értékeli a vizsgálatok eredményeit. De ezt nem csak én érzem így, hanem – a váróban beszélgetve – betegtársaim is. Sok munkája mellett – alapszervezetünk meghívását elfogadva – szakít időt arra is, hogy eljöjjön közénk. Két alkalommal vett részt a mellrák elleni sétánkon, majd színvonalas, közérthető, a hallgatókat érdeklő előadást tartott. Beszélt a rákmegelőzésről, a rák elleni harcról. Mikor első alkalommal megjelent alapszervezetünknél, Liga társaim megkérdezték, hogy honnan ismerem ilyen jól a főorvos asszonyt. Mondtam, hogy ő az én orvosom, akire bármilyen élethelyzetben számíthatok, aki nagyon odafigyel minden betegére.
Dr. Nagy Emese főorvos, Albert Schweitzer Kórház Onkológiai osztály, Hatvan
Az odafigyeléséről. alaposságáról rögtön az elején meggyőződtem. Ugyanis az összes orvosi papírt bekérte, időrendben sorba rakva. Mikor a rendelőbe behívott a nővér, a főorvosnő teljesen tisztában volt az állapotommal. Ugyanis előre felkészül a páciense állapotából.Nem ott s akkor böngészi a papírokat. Sorban teszi fel a lényegi kérdéseket.
Én meglepődtem, mert azonnal végzett egy nőgyógyászati vizsgálatot, egy rákszűrést. Tekintettel arra, hogy nőgyógyász is.
Teljes részletességgel tájékoztatott a kezelésemről. Telefont ragadott s máris hívta az onkoteamot. 5 napon belül már náluk voltam a Tömő utcában. Onnantól felgyorsultak az események. Az első kemoterápiás kezelés után azonnal kardiológushoz küldött. De hogy? Felhívta előttem az orvost s személyesen intézte az időpontot. Pár nap, s máris megvolt a vizsgálat. Majd szintén akkor felhívta dr. Patyáni Mihályt, akitől szintúgy időpontot kért. Ugyanis lesz sugárkezelés is. Ő időben lépett, én pedig egy hét múlva túl is voltam a személyes találkozón.
Ha a kezelések utáni ellenőrzésre megyek hozzá, teljes részletességgel kikérdez. Érdekli minden az állapotommal kapcsolatban. Tanácsokkal lát el. Odafigyelő orvos, aki törődik a rengeteg betegével. Ezért mondja mindenki: MINDENT MEGTESZ A BETEGEIÉRT.