Sajtóközlemény – 2022. április 25.

Elárulják, hogyan élhetnek tovább a prosztatarákos férfiak

Daganatos betegeket kezelő orvosok futják körbe a Balatont, hogy ezzel irányítsák rá a figyelmet a prosztatarákos férfiak küzdelmére, illetve hogy mit tehetnek maguk a betegek az életkilátásaik javításáért. Magyarországon minden évben közel 5 ezer férfival közli az orvosa a prosztatarák diagnózisát. Az idejében elvégzett műtét vagy sugárkezelés és a gyógyszeres terápiák mellett az életkilátásokat – életkortól függetlenül – befolyásolhatja az erőnlétnek megfelelő sport, a rendszeres fizikai aktivitás is.

A Semmelweis Egyetem Urológiai Klinikájának 13 orvosa vállalta, hogy az április végi NN Ultrabalaton futóversenyen körbefutja a Balatont. A prosztatarákos betegeket segítő 10 Ezer Lépés Program keretében állnak rajthoz, hogy teljesítsék a 210 kilométeres távot.

– A klinikán mindig elmondjuk a prosztatarákos betegeinknek, hogy fontos a pontos gyógyszerszedés, a kontrollvizsgálatokon való részvétel, a kiújulást előrejelezni képes PSA tumormarker rendszeres ellenőrzése, azonban emellett ugyanolyan fontos az egészséges életmód, valamint az is, hogy rendszeresen mozogjanak. Egyre több nemzetközi tudományos kutatás jut ugyanarra az eredményre: kevesebb panasszal és jelentősen tovább élhetnek azok a prosztatarákos férfiak, akiknek a diagnózist követően is a mindennapjaik része a testmozgás, a fizikai aktivitás. Nem azt várjuk a 60-as, 70-es, 80-as éveikben járó betegeinktől, hogy körbefussák a Balatont, azonban csaknem mindenki tud a saját állapotához igazodóan többet mozogni, mint eddig tette – jelenti ki dr. Nyirády Péter, a Semmelweis Egyetem Urológiai Klinikájának igazgatója.

A professzor hozzáteszi: azzal, hogy csapatversenyben indulnak, azt is üzenik, hogy a prosztatarákos betegeket sem egyetlen orvos gyógyítja, hanem egy szakmai csapat támogatja a sikeres kezelést. Nyirády Péter hangsúlyozza: minden egyes onkológiai beteg kezelését az onkoteam, egy szakorvosi munkacsoport irányítja, melyben urológus, onkológus, sugárterápiás szakorvos, radiológus, patológus közösen tesznek javaslatot a páciens számára várhatóan legelőnyösebb terápiára. A vizsgálati eredményeken túl a beteg számára fontos személyes tényezőket is figyelembe kell venni, a betegnek lehetőséget adva a kérdezésre és a visszakérdezésre is. Olykor elegendő a szoros orvosi kontroll, de a műtéteknek, a sugárkezeléseknek is többféle típusa elérhető Magyarországon, emellett a gyógyszeres terápiás lehetőségek is folyamatosan bővülnek. Mindenkinél személyre szabottan, a betegség stádiumának megfelelően kell megtalálni azt a módszert, ami a beteg életkilátásait és életminőségét leginkább szolgálja.

A 10 Ezer Lépés Program a Magyar Rákellenes Liga és a Gyógyulj Velünk Egyesület együttműködésével, a Janssen támogatásával 2017-ben elindított kezdeményezés. A program célja a prosztatarákos férfiak tájékozottságának növelése, egészségügyi döntéseik tudatosságának segítése, az egészség és az erőnlét visszaszerzését, illetve minél további megőrzését szolgáló életmód támogatása.

További információ és interjúszervezés:

  1. Papp László sajtószóvivő

+3630 261-8789

10ezerlepes@sajtoszovivo.hu

www.facebook.com/10ezerlepes

EM-96388

 

 

 

Kapcsolódó bejegyzések

Alapszervezetek

Egészség és Sportnap

Eger, Felsőváros lakótelepen, a Nemzedékek terén 2019. szeptember 28-án új sporteszközök átadásával kezdődött az „Egészség és Sportnap”, amelyet a „Zöldpanel” Egyesület, több civil szervezettel együtt valósított meg. Az egész napos rendezvényen mozgással egybekötött programok, többféle Olvass tovább...

Alapszervezetek

Gyöngyösiek Bakonyszücsön

Meglátogattuk Márta néni sírját. Egy csokor virággal emlékeztünk az elhunytra.  Megbeszéltük, hogy mennyit tehetünk az egészségünkért mozgással és prevencióval. Sokat mozogtunk és túrákon vettünk részt, segítettünk a felújított otthon átadásának takarításában.

Alapszervezetek

Rákellenes Világnap Miskolcon

Február 5-én a hideg ellenére is sokan sétáltak Miskolcon a Rákellenes Világnap alkalmából, hogy felhívják a figyelmet a megelőzésre, szűrésre, korai felismerésre és arra, hogy mindenkinek jár a méltányos ellátás.