Az emésztőszervi daganatos betegeket képviselő Gyógyulj Velünk Egyesület kötelessége, hogy felhívja a figyelmet a méltánytalanságokra. Az egyedi méltányossági eljárások anomáliáira betegek, orvosok, sőt az egészségbiztosítási pénztár szakértői is rávilágítottak már, mégsem történt változás

A Gyógyulj Velünk Egyesület sajtóközleménye

– Sajtóanyag azonnali, szabad felhasználásra –

2013. október 28.


Rákgyógyszerek: méltánytalan méltányosság

Elfogadhatatlan az egészségbiztosítási pénztár egyedi méltányossági eljárása, amely révén a társadalombiztosítás egy adott gyógyszert az egyik betegnek kifizet, egy másiknak pedig nem – szögezi le az emésztőrendszeri daganatos betegeket képviselő Gyógyulj Velünk Egyesület. A betegszervezet változtatást sürget, mert védhetetlennek tartja, hogy egy rákbetegnek hosszú heteken át kelljen várakoznia a finanszírozó egyedi válaszára, majd elutasítás esetén azzal a tudattal kelljen élnie: bár lenne számára hatékony terápia, de azt nem kaphatja meg.

Az egyedi méltányossági eljárás keretében a betegek – a kezelőorvosuk által összeállított rendkívül részletes betegdokumentációval és szakmai indoklással – olyan gyógyszerekhez kérvényezhetnek finanszírozást az Országos Egészségbiztosítási Pénztártól (OEP), amelyeket az adott betegségtípusban az OEP egyébként nem finanszíroz. Amint az eljárás nevében is szerepel, az elbírálás „egyedi” alapon történik.

– Egyik áttétes vastagbélrákos betegtársunknak az életkilátásait javítani képes, ezért a szakorvosa által indokoltnak tartott, a hazai finanszírozásban nem elérhető onkológiai gyógyszer iránti kérelmét elutasította az OEP, viszont úgy tudjuk, ugyanazt a tablettát más beteg megkapta. Átláthatatlannak és igazságtalannak érezzük az egyedi méltányossági eljárás rendszerét – szögezi le Lakos István, az emésztőrendszeri daganatos betegeket képviselő Gyógyulj Velünk Egyesület (GYVE) elnöke. A betegszervezet – vastagbélrákon ugyancsak átesett – vezetője leszögezi: olyan finanszírozási szisztémára van szükség, amely nem tesz különbséget beteg és beteg között, hanem biztosítja, hogy ha a kezelőorvos egy terápiát indokoltnak és előnyösnek tart a páciensénél, akkor azt a betege rövid időn belül megkaphassa. A betegszervezetek hosszú évek óta harcolnak az egyedi méltányossági eljárás ellen, amelyet nyilatkozataik alapján az OEP vezetői is rossznak tartanak.

– Az is válasz a döntéshozók részéről, ha közlik, hogy mennyi pénzt lehet maximálisan egy rákbetegre fordítani, s milyen összeghatárt nem lépnek át, mert másra kell a pénz. De akkor ennek a kijelentésnek vállalják fel az egészségpolitikai döntéshozók a nyilvánosság előtt is a felelősségét, s ne betegenként döntsenek arról, hogy kinek fér még bele a kezelése a keretbe és kinek már nem – szögezi le Lakos István.

– A Gyógyulj Velünk Egyesületet gyógyult és a rákbetegséggel küzdő daganatos betegek alapították, hogy közösségbe hívják a sorstársakat, figyelemfelhívó akciókkal segítsék a rákbetegségek mielőbbi felismerését, s hogy a nyilvánosság és a döntéshozók előtt is kiálljanak az emésztőszervi daganatos betegekért és családjaikért. Az egyesület a vékonybél-, vastagbél- és végbélrákkal kezelt rákbetegek mellett a nyelőcsőrákkal, májdaganattal, gyomordaganattal, hasnyálmirigyrákkal, gasztrointesztinális stróma tumorral (GIST) kezelt betegek országos civil szervezete.

Sajtóinformációk és interjúszervezés érintett betegekkel és a Gyógyul Velünk Egyesület elnökével:
B. Papp László sajtószóvivő (0630) 261-8789

 

Kategóriák: Egyéb

Kapcsolódó bejegyzések

Egyéb

„Egymásra figyelve, egymást segítve”

„Merjünk jobban egymásra számítani”! Azok, akik valamilyen közösséghez tartoznak, és ott rendszeresen tevékenykednek, egészségi állapotukat jobbnak minősítik, mint azok, akiknek nincsenek ilyen kapcsolataik.

Egyéb

Európai Méhnyakrák Megelőzés Hete

2014. január 19-25 között rendezi meg a Mályvavirág Alapítvány az Európai Méhnyakrák Megelőzés Hetéhez kapcsolódó programsorozatát a Corvin Plázában