A dohányzás abbahagyása után 24 órával csökken a szívinfarktus közvetlen veszélye, 3 hónap múlva múlik a köhögés, 5 év múlva a műtéttel nem gyógyítható tüdőrák kockázata a felére csökken. Tíz jó tanács ahhoz, hogyan szabaduljunk meg a dohányzás szenvedélyétől, s néhány biztató tény arról, mit nyerhetünk vele.

A dohányosok többsége saját elhatározását, vagyis a dohányzásról való leszokást egyedül is képes sikerre vinni. A kivitelezés annál nehezebb, minél régebben alakult ki a hozzászokás. Minél fiatalabb korban szokott rá valaki a dohányzásra, életének annál koraibb szakaszában válik a cigaretta rabjává és annál nehezebb lesz leszoknia – de nem lehetetlen. Az elhatározás és az önbizalom alapvető: hinni kell abban, hogy “meg tudom csinálni”, képes vagyok eldönteni és ragaszkodni tudok a döntésemhez.

Elszánta magát a leszokásra?

Nos, ha az elhatározás megszületett, már csak a következő tíz lépést kell megtennie a dohányfüstmentes élet felé.

• Meg kell határoznia a leszokás pontos dátumát, és ehhez ragaszkodnia kell. Meg kell ismerkednie azokkal a lehetőségekkel, amelyek segítséget nyújthatnak a leszokásban. Környezetével tudatnia kell a szándékát, és kérje meg őket, hogy segítsenek, vagy legalább ne gátolják a végrehajtásban.
• Mindig találjon magának elfoglaltságokat, amelyek hozzásegítik, hogy ne gondoljon a cigarettára. Szabaduljon meg hamutálcáitól, öngyújtóitól és a még fel nem bontott cigarettáitól!
• Bőségesen fogyasszon folyadékot! Tartson keze ügyében egy pohár ásványvizet vagy gyümölcslevet, és szürcsölgesse folyamatosan!
• Legyen egyre aktívabb! Sétáljon, ahelyett hogy kocsiba vagy buszra szállna, próbáljon lépcsőn járni a lift helyett. A mozgás ellazít, és sikerélményt nyújt.
• Értékelje pozitívan az Önnel történteket. Minthogy kábítószerről van szó, a megvonás tünetei kellemetlenek lehetnek, de gondoljon arra, hogy a szervezete most gyógyul fel a dohányzás okozta ártalmakból. Ne izguljon! Az izgatottság, a rágyújtás ingere és az összpontosítás zavarai néhány hét alatt megszűnnek.
• Változtasson a megszokott mindennapi életén! Mellőzze azt az üzletet, ahol általában beszerezte a napi cigarettáját. Esetleg el kell kerülnie kedvenc éttermét vagy a munkahelyi dohányzóhelyet, ahol eddigi sorstársai mérgezik magukat. Próbáljon valami újat, az eddigiektől teljesen különbözőt csinálni. Lepje meg magát!
• Nincs kivétel! Nincs olyan rossz vagy jó hír, olyan élethelyzet, amely akár egy szál cigaretta elszívására okot adna. Ez újabb és újabb szál utáni vágyakozást váltana ki.
• Ajándékozza meg magát! A cigarettán megspórolt pénzén vegyen magának valami apróságot vagy akár nagyobb dolgot: olyat, amit egyébként nem vett volna meg.
• Figyeljen oda az étkezésre! Ne essen neki a zsíros ételeknek. Próbálja ki a friss gyümölcsöt és zöldséget, cukormentes rágógumit, esetleg édességet!
• Számolja a napokat! Minden egyes, cigaretta nélkül eltöltött nap ajándék az Ön egészségének, családjának – és pénztárcájának.

A siker jutalmáról:

Erőfeszítését megköszöni a szervezete!

5 perc múlva: A szív oxigénnel való ellátottsága nő.
20 perc múlva: A pulzusszám és a vérnyomás csökken, a végtagok hőmérséklete emelkedik.
24 óra múlva: A szívinfarktus veszélye csökken. A szervezet fizikai terhelhetősége nő.
48 óra múlva: Az íz- és szagérzékelés jelentősen javul. A lehelet dohányfüstszaga megszűnik.
3 hónap múlva: Az agyvérzés veszélye csökken. A köhögés csökken.
9 hónap múlva: Egykori dohányzása már nem veszélyezteti születendő gyermekét.
1 év múlva: A szívinfarktus és gyomorfekély veszélye a dohányosokéhoz képest felére csökken.
5 év múlva: A műtéttel nem gyógyítható tüdőrák valószínűsége a felére csökken.
10 év múlva: A műtéttel nem gyógyítható tüdőrák és más daganatok valószínűsége ugyanaz, mint nemdohányzók esetén.
15 év múlva: A szívinfarktus kockázata megegyezik a nemdohányzókéval.

Az Országos Egészségfejlesztési Intézet “Dohányzás vagy Egészség” Központjában (1062 Budapest, Andrássy út 82., telefon: 332-7388) a dr. Vadász Imre vezette szakértő csapat a hét minden napján fogadja a leszokni vágyókat (hétfőn, szerdán és pénteken 9-13 óra között, kedden és csütörtökön 13-17 óra között). A dohányosok a hozzászokás mértékétől függően egyéni kezelésben részesülnek (tanácsadás, pszichoterápia, nikotinpótló kezelés javaslata).

Kategóriák: Egyéb

Kapcsolódó bejegyzések

Egyéb

8 figyelmeztető jel

A daganatos betegségek általános figyelmeztető jelei: 1. Szemmel látható elváltozások szemölcsön, anyajegyen.2. Széklettel és vizelettel kapcsolatos változások.3. Makacs köhögés és rekedtség.4. Állandó nyelési nehézségek.5. Nem gyógyuló fekély vagy sérülés a bőrön.6. Szokatlan vérzés és váladékfolyás.7. Olvass tovább...

Egyéb

Az aktív pihenés hete Bakonyszücsön

Vitek Eszter beszámolója Nagyon szép, tartalmas és mozgalmas hetet töltöttünk idén szeptember első hetében Bakonyszücsön…

Alapszervezetek

Gyermeknap Gyöngyösön

Az Egressy Béni Két Tanítási Nyelvű Általános Iskolában gyermeknap volt május 26-án, amelyen részt vett a Gyöngyösi Alapszervezet is. A gyerekeknek gördeszkás és kerékpáros bemutatót tartottak, volt kötélhúzás, ugrálóvár és közös tánc is. Vittünk  ajándékot, aminek Olvass tovább...