Mit kell tudni a méhnyakszűrésről? Ismerje meg a Liliom Programot!

Magyarországon minden nap meghal egy nő méhnyakrákban, pedig jelenleg is működik egy alap-szűrőprogram, amire szeretnénk felhívni minél több nő figyelmét. Sajnos még mindig sokan vannak, akik nem vesznek részt rendszeres méhnyakszűrésen, pedig az életmentő lehet. Míg Magyarországon ez az arány 30%, addig a Skandináv országokban ez meghaladja a 90%-ot is.

A számok tükrében

    – A méhnyakrák a második leggyakrabban előforduló rosszindulatú betegség nőkben világszerte

    – Európában minden 18. percben meghal egy nő méhnyakrákban

    – Magyarországon évente 1.200 új esetet mutatnak ki, és 500 eset halállal végződik

    – A rákmegelőző állapot szűréssel általában kimutatható, 20%-ban viszont rejtve marad

A méhnyakrák

A méhnyakrákot egy vírus, a human papilloma vírus, más néven HPV okozza. A méhnyakrák nem öröklődik, nem is korfüggő, és a betegséget okozó HPV vírus valamely fajtájával csaknem minden nő találkozik valamikor élete folyamán. A rák kialakulásáért felelős HPV típusok egyes esetekben idővel kiürülhetnek a szervezetből, esetenként azonban a fertőzés tartóssá válik. Ez hosszú évek alatt a méhnyak sejtjeiben rosszindulatú elváltozást okozhat.

A rák kialakulása több fázis alatt megy végbe, és a rákmegelőző állapot sok esetben szűréssel felismerhető és gyógyítható! A szűrés sok esetben az életet jelentheti, ennek ellenére Magyarországon csupán minden harmadik nő vesz részt rendszeres méhnyakszűrésen.

A HPV a nemi szervek bőrfelületének érintkezése útján terjed, így a fertőzés ellen az óvszer sem nyújt biztos védelmet. A HPV-nek több mint 100 fajtája van, ezekből megközelítőleg 15 rákkeltő. A méhnyakrákok csaknem háromnegyedét azonban két vírustörzs, a HPV 16 és 18 okozza, melyek ellen ma már létezik védőoltás.

Az oltás

A méhnyakrák megelőzés első lépése lehet, hogy védőoltással megelőzzük a betegségért felelős HPV-fertőzés lehetőségét. A szűrés nagyon fontos, ám önmagában nem elegendő, mert nem előzi meg magát a HPV-fertőzést, hanem a betegség felismerésére alkalmas.

A méhnyakrák elleni védekezés leghatékonyabb módja a védőoltás és a szűrés együttes alkalmazása.

Szakértő:
Dr. Koiss Róbert

Kategóriák: Egyéb

Kapcsolódó bejegyzések

Alapszervezetek

Segítségnyújtás szociális kérdésekben

  2017. március  23-án a Hatvani Alapszervezet következő klubnapján Gulyás Beáta, a Család és Gyermekjóléti Szolgálat igazgató helyettese  tartalmas tájékoztatóján vettünk részt, melyet ezúton is megköszönünk! TÉMÁK röviden: Rokkantnyugdíj — egészségkárosodással kapcsolatos teendők- táppénz ės Olvass tovább...

Egyéb

Anti-smoking comic

Nos, mi ez? Ez egy dohányzásellenes képregény gyerekeknek és felnőtteknek, Cigimentes történet címmel.