Mit kell tudni a méhnyakszűrésről? Ismerje meg a Liliom Programot!

Magyarországon minden nap meghal egy nő méhnyakrákban, pedig jelenleg is működik egy alap-szűrőprogram, amire szeretnénk felhívni minél több nő figyelmét. Sajnos még mindig sokan vannak, akik nem vesznek részt rendszeres méhnyakszűrésen, pedig az életmentő lehet. Míg Magyarországon ez az arány 30%, addig a Skandináv országokban ez meghaladja a 90%-ot is.

A számok tükrében

    – A méhnyakrák a második leggyakrabban előforduló rosszindulatú betegség nőkben világszerte

    – Európában minden 18. percben meghal egy nő méhnyakrákban

    – Magyarországon évente 1.200 új esetet mutatnak ki, és 500 eset halállal végződik

    – A rákmegelőző állapot szűréssel általában kimutatható, 20%-ban viszont rejtve marad

A méhnyakrák

A méhnyakrákot egy vírus, a human papilloma vírus, más néven HPV okozza. A méhnyakrák nem öröklődik, nem is korfüggő, és a betegséget okozó HPV vírus valamely fajtájával csaknem minden nő találkozik valamikor élete folyamán. A rák kialakulásáért felelős HPV típusok egyes esetekben idővel kiürülhetnek a szervezetből, esetenként azonban a fertőzés tartóssá válik. Ez hosszú évek alatt a méhnyak sejtjeiben rosszindulatú elváltozást okozhat.

A rák kialakulása több fázis alatt megy végbe, és a rákmegelőző állapot sok esetben szűréssel felismerhető és gyógyítható! A szűrés sok esetben az életet jelentheti, ennek ellenére Magyarországon csupán minden harmadik nő vesz részt rendszeres méhnyakszűrésen.

A HPV a nemi szervek bőrfelületének érintkezése útján terjed, így a fertőzés ellen az óvszer sem nyújt biztos védelmet. A HPV-nek több mint 100 fajtája van, ezekből megközelítőleg 15 rákkeltő. A méhnyakrákok csaknem háromnegyedét azonban két vírustörzs, a HPV 16 és 18 okozza, melyek ellen ma már létezik védőoltás.

Az oltás

A méhnyakrák megelőzés első lépése lehet, hogy védőoltással megelőzzük a betegségért felelős HPV-fertőzés lehetőségét. A szűrés nagyon fontos, ám önmagában nem elegendő, mert nem előzi meg magát a HPV-fertőzést, hanem a betegség felismerésére alkalmas.

A méhnyakrák elleni védekezés leghatékonyabb módja a védőoltás és a szűrés együttes alkalmazása.

Szakértő:
Dr. Koiss Róbert

Kategóriák: Egyéb

Kapcsolódó bejegyzések

Alapszervezetek

Nőnapi ünnepség Hatvanban

Időpont: 2018. március 13. kedd 14 óra Helyszín: Grassalkovich Művelődési Ház (Hatvan, Kossuth L.u.24.) Színes műsorral köszöntöttük kedves vendégeinket Nőnapi ünnepségünkön. Színes műsort követően a divatbemutatónkon szebbnél szebb ruhákat öltöttek fel lányaink és boldogságtól sugárzó Olvass tovább...

Egyéb

Új onkológiai telefonos tanácsadó és információs vonal indult a Benyovszky Orvosi Központban

Zöldszám a daganatos betegekért A rák diagnosztizálása után gyakori, hogy a beteg és hozzátartozói teljesen kétségbe esnek, hirtelen azt sem tudják, mihez fogjanak. Az ingyenesen hívható információs vonal megkönnyíti az érintettek helyzetét, legyen szó az Olvass tovább...

Egyéb

Beigli Futás

2015. december 27-én, vasárnap rajtol a Beigli Futás rövidtávfutó verseny. A Magyar Rákellenes Liga színeiben ezen a versenyen Kovács Zoltán, gyógyult Hodgkin limfómás beteg indul. Hajrá Zoltán! Köszönjük!