10 Ezer Lépés Program” Salgótarjánban

A Magyar Rákellenes Liga Salgótarjáni Alapszervezete volt a következő állomása a prosztatarákos betegeket segítő programnak.  

A korai stádiumban felfedezett prosztatarák , mely a „férfi rákok” 10 %, meggyógyítható, az előrehaladott prosztatarák pedig egyre gyakrabban krónikus betegséggé szelídíthető, még az áttétes betegek is sokkal hosszabb ideig és jobb életminőségben élhetnek, mint korábban – hangzott el Salgótarjánban, a prosztatarákos betegeket segítő 10 Ezer Lépés Program Nógrád megyei állomásán a 2019. november 12-én a Balassi Bálint Megyei Könyvtárban a Magyar Rákellenes Liga Salgótarjáni Alapszervezete által szervezett rendezvényen.

A 10 Ezer Lépés Program egyik célkitűzése, hogy a betegek tudatosabban ügyeljenek az egészségükre és minél többet mozogjanak. Nemzetközi klinikai vizsgálatokkal igazolták ugyanis, hogy jobb életminőségben és hosszabb életkilátásokkal élhetnek azok a prosztatarákkal szembesült férfiak, akik rendszeresen, hetente legalább 3 órán át aktív testmozgást végeznek.

A rendezvényt a B. Papp László által készített riportfilm levetítésével indult, mely egy prosztatarákkal érintett, jelenleg tünetmentes tagunk történetét, betegútját mutatja be. Ezután Rozványi Balázs a LIGA elnöke köszöntője következett, majd Dr. Beöthe Tamás urológus-onkológus főorvos tartott szemléletes előadást a betegségről, a diagnosztikai lehetőségekről, a terápiáról melyet igen nagy érdeklődéssel hallgattak a megjelentek és számos kérdés érkezett a főorvos úrhoz . Sturmanné Füleki Andrea a Szent Lázár Megyei Kórház gyógytornásza a mozgás terápiás jelentőségéről, a medencefenék izomzatának erősítéséről, az intimtorna fontosságáról beszélt és a jelenlevőket közös tornára invitálta. Mindkét előadó módot adott az egyéni konzultációra is.

Az előadás alatt és után a szervezet önkéntesei PSA szűrést és kockázati felmérést végeztek és az érdeklődők válogathattak a bőséges hiteles nyomtatott információs anyagból is.

A programon 84 fő regisztrált, 44 fő végeztetett PSA tesztet. 

A gyógytorna révén csökkenthetők a prosztatarák, illetve a prosztataműtét és a daganatellenes kezelések miatti egyes mellékhatások, a vizelettartási és szexuális problémák, a fájdalmak, jelentősen javítható az életminőség.

A korai stádiumban felfedezett prosztatarák meggyógyítható, az előrehaladott prosztatarák pedig egyre gyakrabban krónikus betegséggé szelídíthető, még az áttétes betegek is sokkal hosszabb ideig és jobb életminőségben élhetnek, mint korábban – hangzott el Salgótarjánban, a prosztatarákos betegeket segítő 10 Ezer Lépés Program Nógrád megyei állomásán.

– Miért nem hallgattam a feleségemre vagy a barátomra, aki már régóta unszolt, hogy menjek el urológushoz? – idézte fel a rendelőben a prosztatarák diagnózisakor időről-időre elhangzó mondatot dr. Beöthe Tamás urológus-onkológus főorvos a betegeket támogató országos 10 Ezer Lépés Program salgótarjáni rendezvényén. A prosztatarák az esetek többségében lassan halad előre, szinte minden férfinál lenne idő arra, hogy még gyógyítható állapotban felfedezzék. A prosztata műtéti eltávolításával vagy gyógyszeres kezeléssel kiegészített besugárzásával a betegség meggyógyítható. Ha erre már nincs lehetőség, a cél a prosztatarák hosszú időn át való kordában tartása. A hormonterápiák, a szájon át szedhető újabb típusú gyógyszerek, adott esetben a kemoterápiás gyógyszerkombinációk révén ma már egy előrehaladott, áttétes prosztatarákot is hosszú éveken át kezelni, uralni tudnak.

– Nem lettünk csodatevők, de sokkal többet tudunk tenni a betegeinkért, mint eddig bármikor, viszont a férfiaknak is mellé kell tenniük a saját erőfeszítéseiket – fogalmazott a főorvos. A 10 Ezer Lépés Program egyik célkitűzése, hogy a betegek tudatosabban ügyeljenek az egészségükre és minél többet mozogjanak. Nemzetközi klinikai vizsgálatokkal igazolták ugyanis, hogy jobb életminőségben és hosszabb életkilátásokkal élhetnek azok a prosztatarákkal szembesült férfiak, akik rendszeresen, hetente legalább 3 órán át aktív testmozgást végeznek.

A Nógrád megyei férfiak számára is adott a lehetőség a gyógytornára, az ugyanis a háziorvos vagy szakorvos által receptre bárki számára felírható, mégis kevesen használják ki az előnyeit. Pedig a gyógytorna révén csökkenthetők a betegség vagy a műtét és a kezelések miatti egyes mellékhatások, a vizelettartási és szexuális problémák, a fájdalmak, jelentősen javítható az életminőség. Kreicsi Mária, a Magyar Rákellenes Liga salgótarjáni alapszervezetének vezetője elmondta: Nógrád megyében a civil szervezet keretei között is rendszeresen biztosítanak közös mozgásra lehetőséget, ezekre az alkalmakra mindenkit nyitottan várnak.

A Magyar Rákellenes Liga és a Gyógyulj Velünk Egyesület által jegyzett, urológus, onkológus, gyógytornász szakemberek összefogásával megvalósuló, a Janssen által támogatott országos 10 Ezer Lépés Program keretében gyógytorna videókat is közzétettek. A www.rakgyogyitas.hu/ferfitorna internetes oldalon szabadon elérhetők a segédanyagok, ám minden esetben javasolt szakemberrel történő személyes konzultáció a megfelelő mozgásprogram kialakítása érdekében.

Kapcsolódó bejegyzések

Alapszervezetek

Szűrések EgészségnaponBorsodnádasdon

A Borsodnádasdi Alapszervezet is részt vett 2019. június 22-én az Egészségnapon, amely 10-14 óráig került megrendezése a Borsodnádasdi Közösség Ház és Könyvtár nagytermében. A szűrésben részt vevő szervezetek: Borsodnádasd Város Önkormányzata Ózdi Egészségfejlesztési Iroda Magyar Olvass tovább...

Alapszervezetek

Senior örömtánc – Hatvani Alapszervezet

Elindítottuk őszi programjaink keretében a Senior örömtáncot is, Varga Julika, gödöllői önkéntes vezetésével. Minden héten kedden 15 órakor kezdődik a Grassalkovich Művelődési Házban. Várunk mindenkit szeretettel, ingyenes a programunk!

Alapszervezetek

3 éves a Rákosmente Alapszervezet

Alapszervezetünk január 10-én ünnepelte megalakulásának 3. évfordulóját! Szinte hihetetlen, de már kinőttünk a csecsemőkorból, hátrahagyva a kezdeti botladozásokat! Az évfordulót születésnapi ebéddel ünnepeltük a Diófa étteremben.