Magyar Rákellenes Liga

Mit mutat a laboreredményem?

A MRL Miskolci Segítő Szolgálat szervezésében érdekesebbnél, érdekesebb előadás résztvevői lehettünk a tegnapi napon.

Taskó Zoltánné (Marika) laboros előadásából megtudhattuk a vér vizsgálatával nemcsak számos betegségre utaló jelek lehetnek, de bizonyos értékek elemzésével az egészségi állapotunkról is nagyon jó képet kaphatunk. Lehet vizsgálni éppen a daganatos betegségekre utaló tumormarkerek meglétét, különböző hormonok szintjét.

Van teljes és minőségi vérkép. Leggyakoribb laboratóriumi vizsgálat az úgynevezett vérkép, melynek során a vérben lévő alakos elemek, köztük a vörösvértestek, a fehérvérsejtek és a vérlemezkék vagy trombociták relatív vagy abszolút számát határozzák meg. Megkülönböztetünk teljes (kvantitatív) és minőségi (kvalitatív) vérképet.

Kitért az előadónk a különböző rövidítések jelentéseire.

A teljes vérképhez gyakran kérik az orvosok a vércukor-anyagcsere adatainak elemzését, illetve a szervezet elektrolit-egyensúlyának vizsgálatát is. Ez utóbbinál többek között a kálium, nátrium, kalcium, vas, foszfor szintjét nézik, ezekből nagyszerűen lehet következtetni például a máj, a vese vagy a szív állapotára. Ezek az adatok segíthetnek felderíteni olyan betegségeket, mint a myeloma multipex,, a bélrendszeri zavarok vagy éppen a májproblémák. Az esetleges enzimvizsgálatok is a máj működéséről, annak esetleges zavarairól adnak átfogó képet. A teljes vérképnél általában az úgynevezett vérsejtsüllyedést, vagyis a vér egy óra alatti ülepedési mértékét is nézik. A gyorsult süllyedés utalhat gyulladásos betegségekre, autoimmun betegségekre,vérszegénységre, de várandósságra is. Szó volt még MCH és MCV értékekről, vizet –széklet vizsgálatról, hogyan készüljünk fel egy labor vizsgálatra. Megannyi fontos tanácsot kaptunk, hogy nem bírtunk figyelni, jegyzetelni. Az előadás végén, amit nagyon sajnáltunk, hogy vége lett, még lehetőség volt kérdezz – felelekre is.