A vastagbélszűrés fontossága, lehetőségei címmel tartotta májusi klub rendezvényét a Magyar Rákellenes Liga Salgótarjáni Alapszervezete és a Balassi Bálint Megyei Könyvtár Egészségklubja 14-én.

A közel száz fős hallgatóság először Turcsány Pálné sztómaterápiás ápoló előadását hallhatta, aki a végbél- és vastagbélrák leggyakrabban előforduló betegségeit, kezelésük módját ismertette, kiemelve a daganatos elfajulást, amelynek előfordulási gyakorisága az utóbbi 30 évben 3-4,5-szeresére emelkedett. Ennek eredménye az lett, hogy mindkét nem esetében a második leggyakoribb rosszindulatú betegséggé vált. Ez ma Magyarországon évente kb. 7500-7800 új megbetegedést jelent, és kb. 5000 fő ebben a kórban hal meg a kései felfedezés miatt. Külön kitért a sztóma fogalmára, helyes alkalmazására, gyakorlati példákkal tette még szemléletesebbé, érthetőbbé előadását.

Bertókné Tamás Renáta megyei egészségfejlesztési osztályvezető a végbél-vastagbéldaganat szűrésének fontosságáról, lehetőségeiről beszélt. Ismertette a lehangoló statisztikai adatokat, amelyek annál is inkább elgondolkodtatóak, mivel a rendszeres szűréssel a vastagbélrák miatti halálesetek több mint fele megelőzhető lenne, ugyanis az idejében felfedezett betegség jó eséllyel tünetmentessé tehető. A szűrés életet ment, éljünk vele!  
Ezután mindkét előadó készségesen válaszolt a hallgatói kérdésekre és lehetőséget adtak egyéni konzultálásra is

Kategóriák: Egyéb

Kapcsolódó bejegyzések

Egyéb

Az emlő önvizsgálata

Az emlőrák korai stádiumban az esetek jelentős részében meggyógyítható! A korai felfedezés életet menthet, ezért rendkívül fontos a havonta végzett önvizsgálat. Az elváltozás nagy részét, véletlenszerűen, a nők saját maguk észlelik először.